Beni Hatırla?
Kayıt Ol Şifremi Unuttum?


              

2016 yaş çay fiyatı belli oldu

2016 yaş çay fiyatı belli oldu

2016 yılı yaş çay fiyatı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından Çaykur’da düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı:

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatını 1.77 taban fiyat, 13 kuruş da destekleme olmak üzere toplam 1.90 kuruş olarak açıkladı.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 200 bin çay üreticisini ilgilendiren 2016 yılı yaş çay fiyatı bugün ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısıyla açıklandı.

Bakan Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay alım fiyatını bir önceki yıla oranla yüzde 12.02’lik bir artışla 1.77 taban fiyatı, 13 kuruş da destekleme olmak üzere toplam 1.90 kuruş olarak açıkladı.

Öte yandan, 2015 yılı yaş taban fiyatı 1,58 taban fiyat, 12 kuruş da destekleme bedeli olmak üzere toplam 1,70 TL olarak belirlenmişti.

“ÇAY STRATEJİK ÜRÜNDÜR”
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada, çayın stratejik bir ürün olduğunu ifade ederek “Türkiye’de 1940‘lı yıllarda üretime başlanan çay Doğu Karadeniz insanı için temel geçim kaynağı olması hasebi ile son derece önemli, ülkemiz ve tarım sektörü açısından stratejik bir ürün dolduğunu vurgulamak istiyorum. Türkiye tüm dünyada çay üretim alanı bakımında 8. sırada, kuru çay üretimi açısından dünyada 6. sırada yer almaktadır. Türkiye dünyada üzerine kar yağan çaya sahip tek ülkedir. Bu üretimi ruhsatlı olanlarda 202 bin üretici gerçekleştiriyor. Toplam üretim alanı 762 bin dekardır. Yaş çay üretimi 1 milyon ile 1.3 milyon ton arasında değişiyor. Kuru çay üretimi ise 200 bin ton ile 260 bin ton olduğunu görmekteyiz. Çayın yüzde 65’i Rize’de üretilmektedir” diye konuştu.

“ORGANİK ÇAY ÜRETİMİNE GEÇİLECEK”
Bakan Çelik, çayda organik üretime geçme noktasında ittifakla karar aldıklarını hatırlatarak “Çay üretiminde organik üretime geçmene noktasında ittifakla bir karar aldık. Organik üretime geçme noktasında üzerimize düşeni yapacağız. Çay konumda organik üretime geçmek zorundayız. Biz yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Ağustos sonuna kadar çalışmalarımız sürerken organik çaya geçiş noktasındaki destek politikalarımızı eylül ayı başında açıklayacağız. Bu alanda da önemli destekleme çalışmalarımız olacaktır” şeklinde konuştu.

“ÇAY KANUNU 2016’DA ÇIKACAK”
Üzerinde çalışılan Çay Kanunu’nun bu yıl içerisinde meclise getirilmesini hedeflediklerini ifade eden Çelik “Çay Kanunu ile ilgili çalışmalarımızda başladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde de ilgili arkadaşlar ile bakanlığımızda görüştük. Birilerinin ‘arkadan dolambaçlı bir şey yapılıyor’ iddialarına kulak asılmasın. Ne yapacaksak şeffaf bir şekilde Rizeli arkadaşlarımız ile birlikte yapacağız. İnşallah bir mani olmazsa 2016 yılı içerisinde meclise gelmesi konusundan ben bakan olarak koşan noktada olacağım. İnşallah 2016 yılında noktayı koymuş olacağız“ ifadelerini kullandı.

“YAŞ ÇAY TABAN FİYATI 1.90 TL”
Bakan Faruk Çelik, 2016 yılı yaş çay taban fiyatını ise destekleme ödemesi ile birlikte 1.90 TL olarak açıkladı. Çelik açıklamasında, “ÇAYKUR 3 Mayıs itibariyle 1. sürgün alımlarına başladı. Dün itibari ile 75 bin ton çay alımı gerçekleştirildi. Yaş çay alım fiyatı bilindiği gibi 2015 yılında 1.58 TL olarak belirlenmişti. 12 kuruş destekleme ile 1.70 kuruş ödeme sağlanmıştı. Çay taban fiyatını belirlerken tüm dengeleri dikkate almak durumundayız. Dünyadaki ve bölgedeki gelişmeler biliniyor. Enflasyon ortada. Tüm bunların yanında esas dikkate alınması gereken üreticimizin nasırlı elleri ve el emeğidir. Tüm bunları değerlendirdiğimizde 2016 yılı yaş çay alım fiyatını 158 den 177 TL ye yükseltip yüzde 12.02’lük bir arış gerçekleştiriyoruz. Prim desteği olan 13 kuruş ile birlikte ise 1.90 TL olarak belirledik“ dedi.

BAKAN ÇELİK ÖZEL SEKTÖRÜ UYARDI
Bakan Faruk Çelik, fiyat açıklamasının ardından sürdürdüğü konuşmasında, taban fiyatında altında yaş çay alımı gerçekleştiren özel sektör işletmeleri ne de seslenerek, “Herkesin çayı değerinden alması gerekiyor. Buna dikkat edelim. Bu son derece önemli. Buraya gelip bir emek sarf ediyoruz. Bu değeri meselesini herkes dikkate almalı ve göz ardı etmemeli. Ödemelerin makul bir zamanda olması önem arz ediyor. Para dışında her hangi bir ödeme yoluna gidilmemeli. Bindiğiniz dalı kesmeyin. Üretici ve sanayisi bir olmadan işler yürümüyor. Bu hususlarda özel sektörü hassas olmaya çağırıyoruz. Üreticinin mağduriyeti uzun vadede sanayicinin mağduriyeti olacağının bilinmesini istiyorum“ uyarısında bulundu.

ÇAY ÜRETİCİLERİ VE ZİRAAT ODASI FİYATTAN KISMEN MEMNUN
Rize Ziraat Odası Başkanı Nevzat Paliç de Bakan Faruk Çelik’in yaş çay taban fiyatını açıklamasının ardından yaptığı açıklamada “Sayın bakanımız zaten bizim talep ve isteklerimizin bir çoğunun buradan ifade etti. Sadece bizim fiyat talebimiz 2 TL’ydi. Kendileri 1.90 olarak açıkladı, teşekkür ediyoruz. Yine bizim talebimize yakın bir fiyat verildi, farklı bir fiyat verilmedi” derken, yaş çay üreticileri de açıklanan 1.90 TL’lik fiyatın kendilerini çok tatmin etmediğini belirtseler de ülkenin şartlarını göz önüne aldıklarında verilen fiyattan razı olduklarını dile getirdiler. Üreticiler açıklanan fiyatın artan üretim maliyetleri göz önüne alındığında denk bir tablo ortaya çıkardığını, üreticilerin gelir elde edebilmeleri için fiyatın en az 2 TL’nin üzerinde olması gerektiğini belirttiler. Haber:Kaynak Hızır Tonyalı pazar53.com





RADYO YAYIN BİLGİLERİ

SON GELEN İSTEKLER:


Copyright © 2016, gencarabeskfm.com - Her Hakkı Saklıdır. -