Beni Hatırla?
Kayıt Ol Şifremi Unuttum?


              

Dünyada “Engelliler Günü” Olarak Kabul Edilmiştir

Dünyada “Engelliler Günü” Olarak Kabul Edilmiştir

3 Aralık; toplumun engellilere dikkatini çekmek; kişilerde daha duyarlı davranışların oluşmasını sağlayabilmek; amacıyla bütün dünyada “Engelliler Günü” olarak kabul edilmiştir.
 
Engelli olmayı; doğuştan ve ya sonradan her hangi bir sebeple oluşan bedensel, zihinsel, ruhsal ve duyusal yeteneklerin çeşitli derecelerde kaybedilmesiyle toplum hayatına uyum sağlamada ve günlük ihtiyaçları karşılamada yaşanan zorluklar sebebiyle; koruma, destek, bakım ve rehabilitasyon hizmetlerine ihtiyaç duymak şeklinde uzunca tanımlanabilir. Kısaca “diğer insanlara göre fiziksel veya zihinsel kısıtlılığı olan kişi” diye de tanımlanabilir.
 
Engelli olmak ya da olmamak hiç kimsenin elinde olan bir şey değildir. Bugün “sağlam” konumundayken yarın “diğerlerine göre kısıtlılığı olan” konumunda olabiliriz. Engelli olan kişilerle empati yapmak onların ne hissettiklerini, “diğer insanlardan” ne beklediklerini anlayabilmemizi sağlayacaktır. Böylelikle onlara acıyarak, üzülerek yaklaşmak yerine onlar için ne yapabilirim düşüncesiyle yaklaşarak daha yararlı bir davranış sergilemiş oluruz. Acımak ya da üzülmek suç değildir, aksine gayet insani bir tepkidir. Ama engelli vatandaşlarımızı toplum hayatının dışına itip, dört duvar içine kapatmak bir insanlık suçudur. Bundan dolayı yapmamız gereken sadece acımak değil; daha çok görmek, daha çok hissetmek, daha çok duymak ve onlara daha çok yardımcı olmaktır.
 
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünya üzerinde 500 milyon engelli kişi yaşamaktadır. Türkiye’de bu sayının ortalama 8,5 milyon civarında olduğu belirtilmektedir. Bu kişileri yok saymak ya da yılda bir gün-bir hafta ile onları hatırlamak ne onlara da ne de topluma bir yarar getirir. Engelli kişilerin de “diğerleri” gibi eğitim, sağlık, spor, eğlence vb. ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçtan öte bir haktır. Bu ihtiyaçların uygun şekilde karşılanması ve hak ettikleri bu hizmetlerin en iyi şekilde verilmesi gerekmektedir. Bu imkanların ülkemizin en ücra yerinde yaşayan engellilere de tanınması gerekmektedir ki fırsat eşitliği yaratılmış olsun. Onlara sağlayacağımız imkanlarla tüketen konumunda olan kişiler üreten konumuna geçebilme fırsatı yakalayabilsin. Bugün işyerlerinde çalışan üreten engelli kardeşlerimizi görmek bizi ziyadesiyle mutlu etmektedir. Gelecekte bu sayıların daha artmasını, bütün engelli vatandaşlarımızın kendilerine uygun uğraşlar ve çalışmalarla toplumumuzun içinde olmasını ümit ediyorum. Unutmayalım ki en büyük engeldir engellenmek.
 
Sağlıklı bireyler ve sağlıklı toplum oluşturmak, kişilerin daha sağlıklı olabilmesine yardımcı olmak amacıyla Türkiye’de bir ilk olarak hizmete sunduğumuz Sağlıklı Yaşam Merkezimize; kilo sorunu yaşayan veya yaşamayan bütün engelli bireyleri ve nasıl daha sağlıklı olurum diyen herkesi davet ediyoruz.
 
3 Aralık Dünya Engelliler Gününün, hissetmekte zayıf kalan, fark etmek için geç kalan kişilerde gerekli farkındalığı sağlaması dileğiyle; bütün engelleri kaldırdığımız bir dünyada birlikte omuz omuza yaşayabilmeyi ümit ediyor.
RADYO YAYIN BİLGİLERİ

SON GELEN İSTEKLER:


Copyright © 2016, gencarabeskfm.com - Her Hakkı Saklıdır. -