Beni Hatırla?
Kayıt Ol Şifremi Unuttum?


              

Rize’de Organ Bağışı

Rize’de Organ Bağışı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü ‘3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’ etkinlikleri kapsamında organ bağışının tanıtımıyla ilgili stant kurdu,
 
Tuzcuoğlu Memişağa Parkında ‘Organ Bağışı Haftası’ etkinlikleri kapsamında açılan stantta vatandaşlardan organ bağışı ve naklinin yaygınlaştırılması ile toplumda organ bağışı konusundaki farkındalığı arttırmak amacıyla bilgilendirme yapılarak organ bağışında bulunmaları istendi.
 
Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, yaptığı açıklamada Organ bağışı insanın organlarının bir kısmının veya tamamının henüz sağlıklı iken beyin ölümünün ardından başka insanlarda yararlanılmak üzere bağışlanmasıdır dedi
 
Tepe Yaşarken yapılabilen organ bağışı türleri de vardır Tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarından biridir. Bu bilinçle ülkemizde ‘Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi’ kurulmuş olup organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf şekilde Bakanlığımızın kontrolünde ve denetiminde yapılmaktadır şeklinde konuştu.
Organ bağışı konusunda vatandaşlardaki yanlış ön yargıları değiştirebilmek ve bilinçli bir toplum oluşturabilmek amacıyla faaliyetlere devam edileceğini dile getiren Tepe, “Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun organ bağış oranındaki yetersizliktir. Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Tüm çalışmalara ve sağlanan artışa rağmen, organ bağışı oranlarında henüz istenilen düzeylere ulaşılamamıştır. Organ bağışı kampanyasının tüm ülke genelinde uygulanması ile kadavra bağış oranında sağlanacak bir artış Türkiye’yi organ nakli alanında Avrupa ve Dünya da en üst sıralara çıkarması amaçlanmaktadır. Avrupa’da yüzde 75 olan aile bağış oranı Türkiye’de yüzde 24 seviyesindedir. Herkes organ bağışında bulunmalı, yakınlarını bu konuda bilinçlendirmeli ve ancak bu sayede ihtiyacı olduğunda organ bulabileceğini bilmelidir. Birçok hasta bağışlanmış bir organ için beklerken ölmektedir. Bağışlanmış bir organ, başarılı bir nakilden sonra, gerçek bir yaşam armağanıdır. Ne yazık ki insan ancak organ alıcısı durumuna gelince organ bağışının önemini fark edebiliyor” ifadelerini kullandı.
 
Haber Kaynak:pazar53.com
RADYO YAYIN BİLGİLERİ

SON GELEN İSTEKLER:


Copyright © 2016, gencarabeskfm.com - Her Hakkı Saklıdır. -